GRUNT OHLÁŠKY ROLNÍCI PLODINY ORBA! ZÁHUMENKY KRČMA

°Historická fakta ve fotografiích°

 

   

Václav Veverka krátce před svou smrtí, při interpretaci oslavné hymny "Dech Lokomotivy". Jeho bratranec František, který hraje na kontrabas a zároveň i na rozličné dobové bicí nástroje, se fotografovi do záběru už bohužel nevešel. (1849)

Sestřenice Doubravka Bučinová roz. Veverková, zachycena při zkoušce baletu na motivy slavného melodramatu "Pašijové hry". (1894)

Jaromír Veverka, praděd Dědka Veverky, zachycen při testování ponorného "Dýchacího přístroje". Snímek pochází z období I. světové války, kdesi u Haliče. (1917)
   
Sestřenice a bratranci Veverkovi o přestávce, během nacvičování komorní skladby "Život je dlouhá píseň". (1825) Fotografie dcerky Františka Veverky, kterou objevil Ian Anderson při své návštěvě Pardubicka. Snímek mu byl později inspirací pro zpracování jazzového standardu Rolanda Kirka "Serenáda pro kukačku". (1819)
   
Sibiřská větev rodiny prasynovců bratranců Veverkových vyfotografovaná při přestávce mezi nacvičováním anglicky zpívaných protestních písní "Man Of Principle" a "Commons Brawl", kterou při své cestě Transsibiřskou magistrálou objevila a zdokumentovala neteř J. D. Cimrmana Jára Dobromila Cimrman. Zremasterovanou nahrávku, jejíž originál byl na analogovoskový válec pořízen doslova několik minut poté, co se Dobromile uzavřela závěrka deskového fotoaparátu při pořizování této fotografie, si můžete poslechnout ZDE.
(1933)
   
Stopa Járy Dobromily Cimrman se definitivně ztrácí kdesi na Kavkaze, zřejmě pouze několik dní (možná i jen pár hodin) po vyfotografování této její poslední daguerrotypie a pořízení následující nahrávky, která byla tehdy pracovně nazvána "Boris tančí kozáčka"; ZDE je její remasterovaná verze. (1934)
DALŠÍ HISTORICKÁ FAKTA >>

Bilbo a Jeffrey Veverkovi, praprasynovci a J. D. Cimrman, synovec a praneteř


<< ZPĚT na
Všechny texty
<< ZPĚT
na všechny PLODINY
<< ZPĚT na
všechny ROLNÍKY